varsova-universitesi-31.jpg

VARŞOVA ÜNİVERSİTESİ

Yurt dışında eğitim almak istiyorsunuz fakat hem ekonomik durumları düşünmek hem de nasıl bir yol izlemek gerektiğiniz bilmeyenlerdenseniz size aslında yurt dışında üniversite eğitimini tamamlamanın sanıldığı kadar zor olmadığını ve hatta Türkiye’deki pek çok vakıf üniversitesine vereceğiniz ücretler ile paralellik gösterdiğini söylemek isteriz. Özelikle bir Avrupa ülkesi olan Polonya’da üniversite olanakları oldukça geniş olma ile birlikte ekonomik açıdan da oldukça uygundur. Özellikle Polonya’nın başkenti olan Varşova’da bulunan varşova üniversitesi Polonya’nın en gözde ve büyük üniversitelerinden biridir. 1816 yılında kurulan üniversite aynı zamanda ülkenin geçmişi en köklü üniversitesidir. Her yıl neredeyse 600 bin civarında öğrenci üniversite eğitimi için tercihini Varşova Üniversitesi’nden yana yapıyor. 20 fakültesi ve 20’den fazla da araştırma enstitüsüne sahip olan bu köklü üniversite için en iyi bölümünü belirleyip bölümler arasında bir kalite ayrımı yapmak oldukça zor olsa da özellikle tıp alanında bir tık daha önde diyebiliriz.

Varşova üniversitesinin eğitim dili hem İngilizce hem de ülkenin konuştuğu dil olan Lehçedir. Üniversiteye başvuru yapabilmeniz için başvuru koşulları arasında bulunan yabancı dil yeterliğinin B2 seviyesinde olması gerekirken bu yeterlik belgesi İngilizce olabileceği gibi Lehçe de olabilir. Varşova’da bulunan ve yine teknik okullar arasında oldukça talep gören üniversiteler arasında varşova teknoloji üniversitesi bulunur. İngilizce eğitimi de olan üniversite 1826’da kurulmuş ve özellikle mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda verdiği eğitim oldukça kalitelidir bu neden ile de pek çok öğrencinin tercih sebebidir.

Görüldüğü gibi varşova üniversiteleri oldukça kaliteli eğitim vermektedir. Sadece Varşova’da bulunan bu 2 üniversite değil ülkenin genelinde pek çok üniversite de kolaylıkla kendinize yer bulabilir yurt dışında okumanın size sağlayacağı katkılar ile geleceğe daha da güvenle bakabilirsiniz.

SİZ DE BİR YORUM YAZIN