marka patent

Kimler Marka Tescili Yaptırabilir?

Türkiye’de kimlerin marka tescili yaptırabileceğine dair kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar dışında olanlar marka tescili yaptıramaz. Türk Patent Enstitüsü marka tescili yaparken bazı değişmez kuralları bizlere bildirir. Bizler bu kurallara bakarak Türk Patent Enstitüsü’nün kapısına gideriz. Eğer kurallara uygun değilsek boşuna Türk Patent Enstitüsü’nü meşgul etmeye gerek yok. bu sadece kendimize maddi zarar uygulamamıza neden olur.

Aslında Türkiye’de marka tescili yaptırmak çok da zor değildir. Kurallara uymayan binde bir kişi çıkar. Türkiye bu konuda ileri görüşlü bir ülkedir. Marka tescilinin önüne bir engel olarak çıkmaz. Ancak bu her şeye geç diyeceği anlamına gelmez. Arada elemeler de yapar. Türkiye’de marka tescili yaptırmak için Türkiye Cumhuriyeti’nde yerleşik olan veya ticari veya sinai ilgileri olan tüzel veya gerçek kişilerce marka tescili yapılmasına izin verilmektedir. Bundan başka olarak Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması ya da Paris Sözleşmesinde geçen şartlara bakılarak marka tescili yapılabilir.

Türkiye’de marka tescili yaptırabilmek için tüzel ya da özel kişiler Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmak zorundadırlar. Türkiye’de başka hiçbir kurum ya da kuruluş marka tescili yapmaya yetkili değildir. Markalarını korumak isteyen kişiler marka tescili yaptırmaya mecburdurlar. Çünkü marka tescili yapılmayan markalar kanun tarafından koruma altına alınamaz. Çünkü siz markanızı tescil yaptırmazsanız kanunun bu markadan haberi olmaz ve koruma altına da alamaz. Bu nedenle markanızla piyasada başka bir üründe karşılaşırsanız şaşırmayın.

Eğer markanız tescilli olursa tescil ettirdiğiniz bir markayla piyasada karşılaşsanız bile hakkınızı arama şansınız olacaktır. Ancak tescilsiz halde iken piyasada karşılaştığınızda uğradığınız zarar yanınıza kalacaktır. Hiçbir hukuki işlem de yapmaya hakkınız olmaz. Bu nedenle markanızı tescil ettirip piyasaya açılmanız sizin, markanız ya da işletmeniz açısından en doğrusu olacaktır.

Marka tescilini Türk Patent Enstitüsü’nden yapabilirsiniz. Zaman alacağını unutmayın. 10 ila 12 ay arasında süren bir tescil süresi sizi sabırsızlandırsa da yine de tescil ettirmek en sağlıklısıdır.